W dniach 2 – 4 czerwca 2011r. został zorganizowany przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich przy współpracy z Fundacją Forum Inicjatyw Rozwojowych wyjazd studyjny do modelowych wsi tematycznych pn. „Promocja wiosek tematycznych”. Celem wizyty było przeniesienie dobrych praktyk wdrażania sołeckich strategii rozwoju oraz nabywanie umiejętności wykorzystywania lokalnych zasobów na rzecz rozwoju obszarów wiejskich z terenu województwa podlaskiego i wymiana doświadczeń w przedmiotowym zakresie. Miejscem realizacji były wsie tematyczne w województwie zachodniopomorskim: Sierakowo Sławieńskie, Dąbrowa i Paproty. Autorem zdjęć jest Pan Romuald Ziółkowski.